Bodemsaneringsprojecten 3M

Bodemsaneringsproject 3M - Natuur

Op 29 november 2024 diende de bodemsaneringsdeskundige ERM een gefaseerd bodemsaneringsproject in voor de natuurgebieden in de omgeving van het 3M-terrein in Zwijndrecht.


Op 29 november 2024 diende de bodemsaneringsdeskundige ERM een gefaseerd bodemsaneringsproject in voor de natuurgebieden in de omgeving van het 3M-terrein in Zwijndrecht. 

Dit gefaseerd bodemsaneringsproject heeft betrekking op de verontreiniging met PFAS-componenten in het vaste deel van de aarde, in het grondwater en in de waterbodem in de natuurgebieden ten gevolge van de activiteiten van 3M in Zwijndrecht.
U vindt dit bodemsaneringsproject onderaan deze pagina bij de downloads.

De gronden opgenomen in het gefaseerd bodemsaneringsproject van 29 november 2024 voor de natuurgebieden zijn op de kaart hieronder aangeduid in het groen.
Het oranje gebied is het gebied dat opgenomen is in het beschrijvend bodemonderzoek van 29 december 2023. Dit is het gebied waarvoor een saneringsplicht van 3M Belgium bestaat.

Het bodemsaneringsproject natuur stelde een onderzoekstraject voor om de hiaten in de kennis van de schadelijke effecten van PFAS op organismen en ecosystemen en de impact hiervan op saneringsdoelstellingen en de voorgestelde saneringstechnieken na te gaan. Het bodemsaneringsproject voldoet niet aan de eisen voor een bodemsaneringsproject en is op 28 februari 2025 niet-conform verklaard door de OVAM. U vindt deze beslissing onderaan deze pagina. 3M Belgium moet een gewijzigd BSP indienen tegen 1 december 2027, in lijn met het onderzoekstraject dat in het bodemsaneringsproject wordt onderbouwd. Er moet jaarlijks een voortgangsrapport worden opgemaakt en een multidisciplinair team (MDT) natuur moet betrokken worden bij dit traject. 

Voor de zone van de Palingbeek ten zuiden van 3M heeft de OVAM, gelet op het onvoldoende functioneren van de hydraulische barrière, de aanwezigheid van een kernzone van de verontreiniging, de impact van de Palingbeek op de Schelde en de voorziene heraanleg tot ecocorridor, opgelegd dat 3M Belgium een gewijzigd bodemsaneringsproject met een actieve saneringsaanpak moet indienen tegen 1 oktober 2025. Gelet op de impact op de Schelde en de voorziene heraanleg tot nat bos en buitendijks gebied, verwacht de OVAM voor de zone van het Broekbos een gewijzigd bodemdaneringsproject waarin de noodzaak van een actieve aanpak wordt nagegaan tegen 1 april 2026.