Ga terug

Kringloopsector boekt sterke vooruitgang in 2024: meer hergebruik, meer impact

Nieuwsbericht · 22/10/25 7:20
Infografiek hergebruik cijfers 2024

De kringloopsector in Vlaanderen heeft in 2024 mooie resultaten geboekt. Met een totale inzameling van 93 697 ton herbruikbare goederen, een stijging van 10 % ten opzichte van 2023, toont de sector haar kracht in duurzame consumptie en circulaire economie. Gemiddeld werd 13,7 kg per inwoner ingezameld: steeds meer burgers vinden de weg vinden naar kringloopcentra.

Ook hergebruik zit in de lift. In totaal werd 42 881 ton aan goederen opnieuw verkocht en gebruikt, goed voor een stijging van 7 %. Daarmee komt hergebruik op 6,3 kg per inwoner, een mooie stap richting de Vlaamse doelstelling van 8 kg per inwoner tegen 2030. Vooral textiel kende een sterke groei in hergebruik (+32 %), wat de inzet van de sector op sortering en verkoopbaarheid onderstreept.

De hergebruiksindicator voor Vlaanderen, die ook informeel en online hergebruik meeneemt, werd in 2024 geschat op 32,04 kg per inwoner. Dit cijfer bevestigt dat hergebruik via diverse kanalen stevig verankerd is in het Vlaamse consumptiegedrag.

De groei is mede te danken aan sterke succesfactoren zoals lokale verankering, sociale tewerkstelling, goede samenwerking met lokale besturen en voldoende breng- en winkelpunten. Toch kent de sector ook uitdagingen: 

  • het vinden van geschikt personeel uit de doelgroep
  • de dalende kwaliteit van ingezamelde goederen (vooral textiel)
  • de nood aan voldoende betaalbare panden voor winkels en werkruimtes
  • faire vergoedingen

Gedeelde verantwoordelijkheid
Duurzame en lokale consumptie waaronder ook hergebruik is een gedeelde verantwoordelijkheid waar alle actoren in de keten moeten aan meewerken.

  • Producenten: met circulair ontwerp en aanvullende product-dienst modellen voor een lange en optimale levensduur van het product
  • Overheden, middenveld en onderwijs: door te sensibiliseren en activeren tot duurzaam en lokaal consumptiegedrag
  • Consumenten: door impulsaankopen voor nieuwe producten en fast-fashion te vermijden, zorg te dragen voor spullen en vaker te denken aan hergebruik en gedeeld gebruik

Om de hergebruikreflex bij burgers te versterken, lanceerde OVAM in 2024 twee opvallende sensibiliseringscampagnes: Herkans, een brede oproep om producten een tweede leven te geven en Atticafobie, een ludieke campagne die mensen helpt hun zoldervrees te overwinnen en vergeten spullen opnieuw te waarderen.

Bijkomende informatie
Het rapport met de resultaten van 2024 vindt u hier. Toelichting over ondersteuning, beleid en werking van alle kringloopcentra vindt u op de pagina Hergebruik door de kringloopcentra

Samen geven we spullen een tweede leven, en bouwen we aan een toekomst waarin verspilling geen plaats meer heeft. Want elk hergebruikt product is een stap dichter bij een circulaire samenleving.

Team pers & communicatie

Voor persvragen kan u hier contact opnemen.

Hebt u een persvraag? Stel ze hier:

Adres
Stationsstraat 110
2800 Mechelen
Route en bereikbaarheid
Telefoon
015284140